Results Inter Corps 22nd May 2013

 

Major Unit | Team | Womens Results

110 Hurdles

MAJOR UNITS/Team resulTs

Event 100 M

MA String

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 CPL SMITH RLC 10.93 4
2 RFN JOSEPH INFANTRY 11.22 3
3 SPR GRINROD RE 12.39 2
4 SGT CHARLES RAPTC 12.57 1

Event 100 M

MB String

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 SPR MCCAIGUE RE 11.79 4
2 CPL SARFO RLC 12.11 3
3 S/SGT FREEMAN RAPTC 12.92 2
4 LCPL RASERU INFANTRY 12.96 1
MA String MA String MA String MA String MA String MA String

Event 110m Hurdles

MA String

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 SSGT OKOROAFO RLC 16.01 4
2 RFN FLETCHER INFANTRY 17.06 3
3 WO1 CHAPPELL RAPTC 17.86 2
4 SPR LANSDOUNE RE 19.65 1

Event 110m Hurdles

MB String

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 GDSM HENWORTH INFANTRY 15.23 4
2 SGT MCMULLEN RAPTC 18.55 3
3 PTE BRADLEY RLC 19.36 2
4 SPR MOORE RE 21.62 1

Event 200 m

MA String

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 CPL SMITH RLC 22.32 4
2 RFN JOSEPH INFANTRY 23.03 3
3 SGT BRIMBLE RAPTC 25.38 2
4 SPR GRINROD RE 25.85 1

Event 200 m

MB String

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 PTE REGIS RLC 23.78 4
2 SPR MCCAIGUE RE 24.46 3
3 FUS SIMMS INFANTRY 25.86 2
4 SGT HUNT RAPTC 26.17 1

Event 400 m

MA String

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 LCPL BRADSHAW INFANTRY 52.34 4
2 SPR CONEY RE 55.48 3
3 CPL DRUMMOND RLC 58.89 2

Event 400 m

MB String

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 SGT HUNT RAPTC 55.94 3.5
2 FUS BLACKWOOD INFANTRY 55.94 3.5
3 CPL FORESTER RE 58.14 2

Event 400m Hurdles

MA String

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 SGT BRIMBLE RAPTC 1.03.46 4
2 FUS BLACKWOOD INFANTRY 1.04.25 3
3 LCPL AGARA RLC 1.05.13 2
4 SPR CARRIER RE 1.08.46 1

Event 400m Hurdles

MB String

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 SPR CONEY RE 1.03.82 4
2 PTE XAVIER RLC 1.04.43 3
3 SSGT OSBORNE RAPTC 1.07.13 2
4 PTE BLAIR INFANTRY 1.16.51 1

Event 800m

MA String

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 SPR CONEY RE 1.59.77 4
2 PTE HORTON RLC 2.04.38 3
3 SGT BROWN RAPTC 2.13.34 2
4 LCPL DIPRANO INFANTRY 2.37.75 1

Event 800m

MB String

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 LT DISHMAN INFANTRY 2.03.38 4
2 CPL CURTIS RE 2.07.64 3
3 SGT HUGHES RAPTC 2.09.36 2
4 LCPL TOUREY RLC 2.15.57 1

Event 1500m

MA String

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 CPL KIRBY RLC 4.15.19 4
2 SGT YOUNG RAPTC 4.25.17 3
3 SPR GURUNG RE 4.27.62 2
4 FUS MCDONALD INFANTRY 5.07.34 1

Event 1500m

MB String
1 CPL PENNINGTON RE 4.23.61 4
2 PTE LOUDEN INFANTRY 4.38.08 3
3 WO2 BUCKLEY RAPTC 4.43.54 2
4 LCPL MAYO RLC 4.47.08 1

3000m STEEPLECHASE

MA String

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 SGT HUGHES RAPTC 10.21.50 4
2 CPL KIRBY RLC 10.22.11 3
3 LCPL MCMILLEN RE 10.22.44 2
4 CAPT COPPARD INFANTRY 11.38.75 1

3000m STEEPLECHASE

MB String
1 CPL CURTIS RE 10.17.35 4
2 CPL FILMER RLC 10.49.11 3
3 SGT YOUNG RAPTC 10.59.52 2
4 PTE SINCLAIR INFANTRY 12.19.90 1

Event 5000m

MA String

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 CPL CURTIS RE 16.00.28 4
2 SGT YOUNG RAPTC 16.13.73 3
3 CPL FILMER RLC 16.35.67 2
4 FUS KANDIE INFANTRY 18.54.74 1

Event 5000m

MB String
1 CPL PENNINGTON RE 16.52.84 4
2 CAPT PORTER RLC 16.57.34 3
3 WO2 BUCKLEY RAPTC 17.03.29 2
4 PTE SINGH INFANTRY 18.29.37 1

Event 4 x 100m

MA String

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 PTE REGIS, PTE HOWES, CPL RLC 45.51 8
2 LCPL RASERU, PTE JOSEPH INFANTRY 46.69 6
3 CHARLES, CANNON, FREEMAN, RAPTC 47.08 4
4 GRINROD, MORGAN, RE 49.05 2

Event 4 x 100m

MA String
1 CAPT COPPARD, LT DISHMAN, PTE INFANTRY 3.37.68 8
2 LCPL MUSKWE,  OWUSU-ANSAH, RLC 3.39.85 6
3 CONEY, FORSETER, PENNINGTON, RE 3.45.41 4
4 BUCKLEY, MCMULLEN, CHAPPELL, RAPTC 3.53.64 2

Event Shot

MA String

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 RFN FLETCHER INFANTRY 12.69 4
2 CPL MUDGE RLC 10.45 3
3 SGT CANNON RAPTC 10.20 2
4 SGT RAILOA RE 9.79 1

Event Shot

MB String
1 SPR VEIKUNE RE 11.54 4
2 LCPL TAWAKE RLC 11.42 3
3 FUS CUMMINGS INFANTRY 10.34 2
4 SSGT FREEMAN RAPTC 9.05 1

Event Hammer

MA String

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 CPL JONES RE 50.49 4
2 CPL MUDGE RLC 33.84 3
3 CAPT COPPARD INFANTRY 26.40 2
4 SSGT OSBORNE RAPTC 19.67 1

Event Hammer

MB String

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 SSGT CANNON RAPTC 24.86 4
2 PTE VUNISARTI INFANTRY 21.77 3
3 LCPL TATAWAQA RLC 20.65 2
4 SPR CLARKSON RE 20.24 1

Event Javelin

MA String

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 SGT RAILOA RE 42.62 4
2 GDSM CHRISTIE INFANTRY 40.52 3
3 CPL NIUNAMU RLC 38.79 2
4 SSGT OSBOURNE RAPTC 20.00 1

Event Javelin

MB String
1 RFN FLETCHER INFANTRY 47.06 4
2 SSGT OKOROAFO RLC 46.81 3
3 SPR VEIKUNE RE 45.15 2
4 RAPTC 0 0  

Event Discus

MA String

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 SSGT OKOROAFO RLC 37.25 4
2 GDSM CHRISTIE INFANTRY 31.40 3
3 WO1 CHAPPELL RAPTC 28.72 2
4 SPR VEIKUNE RE 26.46 1

Event Discus

MB String
1 SGT FRODSHAM RLC 31.36 4
2 FUS CUMMINGS INFANTRY 24.49 3
3 SGT CHARLES RAPTC 22.15 2
4 SPR CLARKSON RE 17.08 1

Event Triple Jump

MA String

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 SPR MORGAN RE 12.22 4
2 GDSM HENWORTH INFANTRY 12.05 3
3 CPL STEVENSON RLC 10.87 2
4 SGT HUNT RAPTC 10.44 1

Event Triple Jump

MB String
1 SPR MOORE RE 11.55 4
2 PTE MCGREGOR INFANTRY 10.28 3
3 SGT CHARLES RAPTC 9.32 2
4 PTE HOWES RLC 8.42 1

Event High Jump

MA String

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 GDSM HENWORTH INFANTRY 1.85 4
2 SPR MORGAN RE 1.75 3
3 WO1 CHAPPELL RAPTC 1.65 2
4 PTE BRADLEY RLC 1.60 1

Event High Jump

MB String
1 SGT BRIMBLE RAPTC 1.60 4
2 LCPL RUSH INFANTRY 1.60 3
3 SPR CLARKSON RE 1.60 2
4 SGT FRODSHAM RLC 1.40 1

Event Long Jump

MA String

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 SPR MORGAN RE 5.72 4
2 CPL STEVENSON RLC 5.29 3
3 SGT BRIMBLE RAPTC 4.73 2
4 GDSM CHRISTIE INFANTRY 3.40 1

Event Long Jump

MA String
1 SPR MOORE RE 5.77 4
2 RFN FLETCHER INFANTRY 5.75 3
3 SGT BROWN RAPTC 4.87 2
4 CPL DRUMMOND RLC 4.76 1

Event Pole Vault

MA String

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 GDSM CHRISTIE INFANTRY 3.80 4
2 SSGT OKOROAFO RLC 3.30 3
3 WO1 CHAPPELL RAPTC 3.20 2
4 SSGT CARTER RE 2.30 1

Event Pole Vault

MB String

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 GDSM HENWORTH INFANTRY 4.0 4
2 MAJ HENDRICKSON RAPTC 2.70 3
3 SPR ASHTON RE 2.40 2
4 PTE XAVIER RLC 0.00 0

top

INTER CORPS Team Results

 

After 19 Events

     
1 INFANTRY 103.5    
2 RLC 98    
3 RE 97    
4 RAPTC 77.5    
         
 

Womes Team

     
 

After 17 Events

     
1 RLC 34    

top

       

Womens Units

Event 100 m

WA String

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 LCPL ABIJO RLC 13.85 2
         


Event 100 m HURDLES

WA String

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 PTE WALFORD RLC 18.57 2

Event 200m

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 LCPL ABIJO RLC 28.33 2

Event 400m

Pos

Name

Team

Score

Pts

1 PTE AMOAKO RLC 1.08.14 2

Event 400m HURDLES

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 PTE PRICE RLC 1.12.70 2

Event 800m

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 PTE AMAKO RLC 2.41.88 2

Event 3000m Steeplechase

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 PTE BARRY RLC 14.44.61 2

Event 4 x 100 m

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 LCPL ABIJO, BERGER, LCPL RLC 54.85 2

Event 4 x 100m

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 PTE PRICE, PTE AMOAKO, LCPL RLC 4.51.44 2

Event Shot

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 CPL ROGERS RLC 15.31 2

Event Hammer

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 PTE ADJEI RLC 16.98 2

Event Javelin

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 CAPT. S. INGRAM 3 LSR RLC 26.05m 8

Event Discus

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 O/CDT.J. M. BINNS RMAS 10.29m 8

Event Triple Jump

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 PTE WALFORD RLC 9.31 2

Event High Jump

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 PTE WALFORD RLC 1.52 2

Event Long Jump

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 PTE IRVING RLC 4.34 2

Event Pole Vault

Pos

Name

Unit

Time/Distance

Points

1 PTE SERUVATU RLC 1.60 2

top